Jak napisać CV – doświadczenie

Doświadczenie w dzisiejszych czasach wydaje się być kluczowym elementem, który zagwarantuje nam pracę. Warto jednak pamiętać, że źle zaprezentowane może negatywnie wpłynąć na zaprezentowanie nas, co w konsekwencji spowoduje, że pracy nie otrzymamy!
Nie ma co ukrywać, doświadczenie jest kluczowym punktem dokumentów aplikacyjnych każdego pracownika. Sama jednak jego obecność w CV nie jest jednak tak ważna, jak dobra prezentacja posiadanych kwalifikacji. Pracodawca czy rekruter widząc w twoim CV tylko nazwę pracodawcy i okres pracy nie będzie w stanie stwierdzić, jakie kompetencje zdobyłeś w tym czasie. Jednak zacznijmy od początku, czyli od chronologii.

 

Daty

Odpowiednie rozmieszczenie informacji o przepracowanych okresach jest bardzo ważne. Dzięki niemu dokument staje się czytelny i zrozumiały. Tutaj, podobnie do sposobu opisywania wykształcenia w życiorysie, powinniśmy zacząć od przedstawienia ostatniego naszego miejsca pracy. Obowiązuje tutaj zasada odwróconej chronologii. Warto również pamiętać o podaniu dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych firmach. Nie muszą one być pełne, ważny jest jednak miesiąc i rok. Dodatkowo warto wiedzieć, że w CV podawać powinniśmy rzeczywisty okres pracy w danej firmie na danym stanowisku. Jeśli pracowaliśmy u kogoś na umowę o dzieło kolejnie zlecenie a na końcu na umowę o pracę – wówczas nie podajemy tych informacji jako różne daty a jako jedną ciągłą współpracę. Jeśli jednak była ona przerwana pracą gdzieś indziej powinniśmy wówczas podać dwa okresy współpracy a pomiędzy nimi informację o okresie pracy u innego pracodawcy. Również jeśli pracowaliśmy u jednego pracodawcy na różnych stanowiskach – tutaj wówczas podajemy odpowiednie okresy do danego stanowiska. Będziemy zatem mogli mieć np. trzy różne okresy na trzech różnych stanowiskach: specjalista, kierownik i dyrektor.

 

Informacje

Informacje niezbędne w punkcie doświadczenie to: stanowisko pracy, nazwa pracodawcy oraz informacje o obowiązkach. W każdym opisie naszego doświadczenia powinniśmy zacząć od informacji na jakim stanowisku pracowaliśmy. Informacja ta będzie bardzo przydatna dla nowego pracodawcy gdyż wstępnie poinformuje o twoim zakres obowiązków. Kolejną informacją, jaką trzeba koniecznie podać to nazwa pracodawcy. Będzie to informacja dla przyszłego pracodawcy np. w jakiej branży pracowałeś, czy była to praca w małej, średniej czy dużej firmie itp. Następnym niezbędnym elementem jest informacja o zakresie obowiązków. Wiadomo jest przecież, że na tym samym stanowisku, ale w dwóch różnych firmach można mieć różne obowiązki. Poinformujesz tutaj również o swoich umiejętnościach i predyspozycjach. Informacja o stażach i praktykach czy pracy sezonowej lub tymczasowej również powinna się tutaj znaleźć. W szczególności, jeśli nie możemy pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym. Kluczem do sukcesu może okazać się również wzmianka o zawodowych sukcesach. Jeśli na przykład przyczyniłeś się do wzrostu sprzedaży w poprzednim miejscu pracy lub usprawniłeś pracę zespołu wspomnij o tym koniecznie w CV. Pamiętaj, liczą się konkrety!

 

Ważne jest, aby CV za każdym razem dopasowywać do stanowiska i branży, w jakiej starasz się o pracę! Nie wymieniaj w tym punkcie wszystkich swoich miejsc pracy. Wypisz tylko te, które z punktu widzenia pracodawcy będą najbardziej korzystnie wpływać na twoją kandydaturę. Pamiętaj również, aby się zbytnio nie rozpisywać. Dużo informacji zaprezentowanych w sposób nieczytelny będą działały na twoją niekorzyść. Jest duże prawdopodobieństwo, że pracodawca nawet ich nie przeczyta.