Jak napisać CV – zainteresowania

Opisanie zainteresowań w CV jest bardzo kontrowersyjnym tematem. Pisać czy nie pisać? Jak pisać to, o czym warto wspomnieć, jak szczegółowo wymieniać nasze zainteresowania? Zazwyczaj słyszy się zasadę, która powinna być kluczem do sukcesu – opisz te zainteresowania, o których możesz w przyszłym pracodawcą porozmawiać.

 

Czy warto pisać o zainteresowaniach?

Specjaliści mają na temat zainteresowań w życiorysie podzielone zdanie. Część z nich uważa, że zainteresowanie zupełnie nie jest potrzebne i nie ma sensu w ogóle go wpisywał do CV. Nie ma bowiem ono wpływu na to jak będziemy wykonywać nasze obowiązki na danym stanowisku. Inni uważają, że informacja ta może dostarczyć przyszłemu pracodawcy wiele informacji na temat kandydata, a także sprawić, że będzie on lepiej zapamiętany już na etapie analizy Curriculum Vitae. Jedno jest jednak pewne, nieprzemyślane zainteresowania w CV mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Jeśli zdecydujemy się opisać swoje zainteresowania warto wiedzieć jak to zrobić prawidłowo.

Jak pisać o zainteresowaniach?

Przede wszystkim o naszych zainteresowaniach powinniśmy pisać szczerze. W szczególności nie kłamiemy, nie koloryzujemy! Przy najbliższej okazji prawdopodobnie szydło wyjdzie z worka i będziemy przynajmniej zniesmaczeni… kolejnie piszmy krótko i konkretnie. Starajmy się unikać ogólników. Podczas opisywania naszych hobby piszmy także odpowiedzialnie. Nie umieszczajmy dwuznacznych i niepokojących informacji, nawet jeśli mieliśmy najlepsze intencje.

 

Jakie pasje wpisywać?

Najbardziej ogólnymi i popularnymi są pasje typu turystyka, film, muzyka. Tego typu hobby nie tylko nie dodaje wartości naszemu życiorysowi, a może nawet je obniżać. Tego typu zainteresowania w CV wpisuje większość osób, przez co wpisując je sami spychamy się do szarej masy typowych poszukiwaczy pracy. Nie wyróżniamy się. Co właściwie oznacza „turystyka” czy „film” w twoim CV? Oglądasz filmy wszystkie, jakie lecą i poświęcasz temu ¾ życia? Potrafisz bez problemu porozmawiać o reżyserach, scenarzystach czy aktorach – potrafisz wyrazić swoją opinię na temat ich twórczości? Zainteresowania powinny być bardziej konkretne np. „filmy Hichcoock’a” lub „twórczość Angeliny Jolie”. Dobrym pomysłem jest pisanie w CV zainteresowań zgodnych z stanowiskiem, na jakie aplikujesz lub branżą, w jakiej chcesz pracować. Zainteresowanie się szczegółowe określoną dziedziną związaną z pracą może być sporym plusem. Przykładem takiego zainteresowania będzie np. zainteresowanie nowymi technologiami starając się o pracę a stanowisku specjalisty ds. promocji w Internecie. Tak samo jest w przypadku zainteresowań rzadko spotykanych i mało popularnych (np. enologia, bractwa rycerskie czy makramy). Pamiętajmy jednak, że takie zainteresowania możemy wpisać tylko wtedy, jeśli rzeczywiście są to nasze zainteresowania. Zwróćmy jeszcze uwagę na to, że nie każde dziwne i nietypowe hobby warto wpisywać. Te, które mogą być dwuznacznie zrozumiane lub mogą zostać źle zrozumiane przez czytającego nie wpisujemy do CV. W praktyce sprowadza się to do nie ujawniania swoich zainteresowań związanych z religią, polityką i seksem. Nie warto też pisać o hobby, które mogą budzić niepokój np. zainteresowanie bronią palną czy skórowanie królików.

Polecamy opisanie zainteresowania zwłaszcza, gdy nasze doświadczenie zawodowe nie jest duże, lub wtedy, kiedy kandydujemy na popularne stanowisko i konkurencja może być spora. Ktoś, kto posiada bardzo specjalistyczną wiedzę oraz spore doświadczenie, a jednocześnie pracuje w branży, w której nie ma 500 osób na miejsce, może spokojnie zainteresowania w CV pominąć.  Jeszcze jedna rzecz, na koniec – co jeśli nie posiadamy hobby? Czy warto wówczas wymyślać i wpisywać cokolwiek? Nie. Lepiej jest nic nie pisać, niż pisać coś standardowego i typowego lub kłamać. Rekruter prędzej czy później zorientuje się, że nie pisaliśmy prawdy i w jego oczach okażemy się kłamcami i oszustami.