Jak napisać CV – dane personalne

Pisanie CV to jeden z najważniejszych etapów szukania pracy. Dobre dokumenty aplikacyjne to już połowa sukcesu. To od ich jakości (nie mylić z ilością!) zależy czy przyszły pracodawca zechce zaprosić nas na osobiste spotkanie.

Podczas pisania życiorysu najważniejszym elementem jest przejrzysta struktura. Pracodawca patrząc na naszą aplikację szuka najważniejszych informacji. A te powinny od razu rzucać się w oczy. Jeśli będzie musiał ich szukać – szybko się zniechęci. Jednym z elementów struktury, a zarazem pierwszym punktem, który musi zostać zachowany w CV to dane personalne. Tutaj powinno się stosować typową regułę i nie próbować jej udziwniać:

  1. Imię i nazwisko:
  2. Adres zamieszkania:
  3. Telefon kontaktowy:
  4. E-mail:
  5. Data i miejsce urodzenia:
  6. Stan cywilny:

Nie wszystkie wymienione punkty są obowiązkowe. Część z nich możemy spokojnie ominąć gdyż ich obecność nie powinna mieć wpływu na to czy zostaniemy zatrudnieni. Pracodawcę na przykład nie powinna interesować data oraz miejsce urodzenia kandydata – jeśli jednak w ogłoszeniu ta informacja podana jest za konieczną, nie powinna być brana pod uwagę, jako kryterium zatrudnienia. Inną informacją, którą spokojnie możemy ominąć jest stan cywilny. Jest to informacja osobista, prywatna i na jej podstawie pracodawca nie powinien podejmować decyzji o zatrudnieniu. Jednak może okazać się ona pomocna, w szczególności dla osób młodych. Pracodawcy nieufnie patrzą na dwudziestolatków a fakt, iż są oni „zamężni” może pozytywnie wpłynąć na decyzję o zatrudnieniu. Osoby po ślubie uważa się za takie, których życie jest bardziej stabilne, są odpowiedzialne i mają określony plan na życie. Jeśli natomiast dwudziestolatek w punkcie dotyczącym jego stanu cywilnego poda, że jest „wolny” – pracodawca może tą informację odebrać, jako „niepewny”, „jeszcze nie wie, co chce od życia”, itd. W naszym kraju większość osób zamieszcza wspomniane informacje w swoim curriculum vitae, co nie jest błędem. Na pytanie czy je zamieszczać czy nie musimy odpowiedzieć sobie sami. Ważne jest również, aby w punkcie dotyczącym adresu zamieszkania nie zamieszczać danych, które są z punktu widzenia pracy i stanowiska nieistotne np. w przypadku ubiegania się o pracę w innym mieście lepiej jest podać adres zamieszkania niż zameldowania.