Jak napisać CV – zdjęcie

Dodać zdjęcie do CV czy nie dodawać, oto jest pytanie. Tradycyjnie i z przyzwyczajenia zrobimy to – żeby rekruter nie pomylił mojego CV z innym. Czy jest to wymóg konieczny – nie.

Wiele firm w ofertach pracy zamieszcza informację o konieczności dołączenia zdjęcia do dokumentów. Jest przecież wiele profesji (nie tylko praca na wizji czy podczas pokazów mody), w których dobra prezentacja jest wymagana. Życiorys ze zdjęciem nie tylko w znacznym stopniu ułatwi rekruterowi wstępną selekcję, ale i przyczyni się do zapamiętania kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dla szukającego pracy ma to swoje plusy jak i minusy – bycie zapamiętamy jest jak najbardziej pożądane jednak wykluczenie z procesu rekrutacji ze względu na wygląd już nie.

Jeśli zdecydowaliśmy się wysłać dokumenty aplikacyjne wraz ze zdjęciem pamiętamy o kilku zasadach:

  • Zdjęcie zamieszczamy w Curriculum Vitae a nie jako kolejny, osobny załącznik.
  • Zdjęcie nie może być najważniejszym punktem w życiorysie – nie wklejamy więc zdjęć na całą stronę.
  • Zdjęcie powinno być profesjonalne – nie może prezentować kandydata do pracy na plaży czy w imprezie. Nie powinno też być to zdjęcie z innymi osobami.
  • Zdjęcie powinno być też aktualne – nie zamieszczamy zdjęć sprzed kilku lat, na których może i prezentujemy się bardzo dobrze, ale nie przypominamy siebie na dzień dzisiejszy.
  • Zdjęcie powinno być przejrzyste – powinno być nie za ciemne, ale też niezbyt jasne a przede wszystkim dobrej rozdzielczości i ostre. Zdjęcie zrobione telefonem nie będzie się nadawać.
  • Zdjęcie powinno być naturalne – niepoddane zbyt wielkie ilości przeróbek w programach graficznych, chyba, że walczymy o posadę grafika komputerowego (choć i tutaj nie zawsze jest to wskazane).

Dołączenie zdjęcia do dokumentów aplikacyjnych nie jest obowiązkiem w rozumieniu prawa. Decyzja ta zależy już od nas samych. Zdjęcie na pewno będzie wpływać na pierwszą ocenę naszej kandydatury – może pomóc, ale i przeszkodzić w zdobyciu pracy. Jeśli rekruterowi nie przypadnie do gusty nasze zdjęcie jest duże prawdopodobieństwo, że przejrzy nasz życiorys pobieżnie i nie doceni treści. Negatywne wrażenie zatrze posiadane doświadczenie, wykształcenie czy umiejętności. Może być również odwrotnie. To nasze zdjęcie może utwierdzić w przekonaniu o naszym profesjonalizmie.

Jakkolwiek nie zdecydujemy, dołączenie zdjęcia do niechlujnego, źle przygotowanego Curriculum Vitae nie zdziała cudów. Warto poświęcić więc czas i energię na przygotowanie profesjonalnego CV.