Jak napisać list motywacyjny

List motywacyjny podobnie jak zwykły list zbudowany jest z 3 części na które składa się nagłówek, treść i zakończenie. Każda część powinna być odpowiednio oddzielona, aby list motywacyjny był czytelny. Jego objętość powinna mieścić się na kartce A4, dlatego też należy skupić się na najistotniejszych informacjach. List motywacyjny piszemy na komputerze, zaś podpisujemy własnoręcznie.

Nagłówek  – znajduje się najwyżej i podobnie jak każdy list formalny powinien zawierać dane nadawcy i adresata, po prawej stronie umieszczamy datę i miejsce sporządzenia listu, po lewej stronie natomiast nasze dane personalne. Poniżej w środkowej części umieszczamy dane adresata oraz stanowisko jakie zajmuje. Jeżeli nie znamy nazwiska osoby do której ma trafić nasz list motywacyjny wystarczy podać nazwę firmy i adres.

Treść – we wstępie należy pamiętać czy piszemy list motywacyjny w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę czy też nie ma on związku z ogłoszeniem.

W pierwszym przypadku warto nawiązać do ogłoszenia – zaznaczyć gdzie znaleźliśmy ogłoszenie i jakiego stanowiska pracy dotyczy. Jeżeli ogłoszenie posiadało numer referencyjny powinniśmy go podać, ponieważ jest to bardzo przydatne zwłaszcza w dużych firmach.

W drugim przypadku należy napisać, dlaczego zainteresowała nas dana firma oraz w jakim dziale i na jakim stanowisku chcielibyśmy podjąć pracę.

W treści warto wspomnieć również o posiadanym doświadczeniu, które będzie przydatne na danym stanowisku. Jeżeli nie posiadamy  żadnego doświadczenia należy podkreślić  swoją motywację do podjęcia pracy i nawiązać do planów dotyczących związania się z branżą.

Ponadto w treści listu motywacyjnego warto pochwalić się swoimi mocnymi stronami, które mogą być przydatne w danym środowisku.

Zakończenie – dziękujemy za poświęcony czas, informujemy o dołączonych załącznikach (np. CV i referencje) podkreślamy swoją dyspozycyjność  oraz możliwość osobistego spotkania.

Pod całością należy umieścić własnoręczny podpis.

Klauzula o zgodzie na przetwarzanie swoich  danych osobowych do celów rekrutacji

Na samym dole umieszczamy klauzule o zgodzie na przetwarzanie swoich  danych osobowych do celów rekrutacji.

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).”